tanie bilety lotnicze do Nowego Jorku
TANIE LOTY DO NOWEGO JORKU
Bilety lotnicze do Nowego Jorku. Tanie loty.
 
400 Bad Request

Bad Request

Your browser sent a request that this server could not understand.

Additionally, a 400 Bad Request error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Architektura Nowego Yorku

Nowy York(sprawdź tanie loty) jest miastem stosunkowo młodym, które przez okres ok. 200 lat szukało swojego stylu i dopiero w latach pięćdziesiątych znalazło ostatecznie dzisiejszy image. Wizytówką tego miasta stały się wieżowce i drapacze chmur. W swojej strukturze posiada ponad 5500 takich budowli i jedynie Hongkong dorównuje mu w ilości posiadania tak spektakularnych obiektów. Mimo, że w dobie światowego kryzysu budynki te nie są bardzo rentowne, nadal powstają i - jak podają raporty - są one wyrazem złej stabilizacji rynku finansowego i ekonomicznego.  Najwięcej wieżowców znajduje się na osławionym Manhattanie, który jest jednocześnie najmniej zamieszkany – spełnia raczej funkcję miejsca pracy Nowojorczyków (i nie tylko). Poza biurowcami, znajdziemy tu jeszcze hotele, restauracje i rozmaite punkty usługowo – handlowe, służące zabieganej społeczności.

Całe miasto ma charakterystyczny podział urbanistyczny, który zapoczątkował na początku dziewiętnastego wieku Randel  i jest podzielone na prostokąty, co jest bardzo typową cechą Nowego Yorku. Jest to z resztą ogromne ułatwienie dla turystów – wyjątkowo łatwo jest się tam odnaleźć – nawet bez mapy. 

Oprócz nowoczesności – oszklonych drapaczy chmur, można znaleźć tam również historyczne zabytki architektury: Kaplica Św. Pawła powstała w XVII wieku, kościół St. Mark's-in-the Bowerie wybudowany w wieku XVIII, katedra Św. Patryka- XIX w, National Academy of Design- XIX w, Ratusz (City Hall) - XIX w. Połączenie klasycznych budowli z nowoczesnym blichtrem, stanowi bardzo interesujący mix architektoniczny. 

Miasto to nie tylko Manhattan, na pozostałych terenach Nowego Jorku przeważa architektura o średnim i ubogim standardzie. Spowodowane jest to dużym zaludnieniem miasta, a ceny gruntów i mieszkań są tam tak wysokie, że jedynie osoby bardzo majętne mają możliwość wyboru mieszkania na peryferiach nowojorskiej aglomeracji - wybierają przeważnie wschodnią część wyspy Long Island.  Budynki te są nastawione na formę użytkową, zajmując stosunkowo niewiele miejsca, mają zaspokoić potrzeby mieszkańców, przyjęły więc formę zgeometryzowaną, o charakterze rozprzestrzenionego w  latach 1919-1939 styl Art déco, zapewniające możliwość wykorzystania przestrzeni budowli.

Podsumowując, Nowy York łączy w sobie nowoczesność miast z całego świata. Szybki rozwój nadał mu charakterystyczny, imponujący wygląd – majestatyczność, docenianą przez światowych znawców architektury. Reprezentuje różne rodzaje stylów - od gotyku po styl międzynarodowy. Obecnie na powierzchni miasta, które zajmuje 1214 km², mamy mieszankę, na którą miały wpływ zamieszkujące w tym mieście narodowości, to one sprawiły, że możemy nacieszyć oczy tak bogatą różnorodnością i odmiennością, to im zawdzięczamy urozmaicenia, widoczne właściwie w każdej uliczce. Dzięki temu każdy, kto tam pojedzie znajdzie coś dla siebie, bez względu na upodobania - będzie mógł zderzyć się z kulturą oraz architekturą wielu krajów. W Nowym Jorku możemy poczuć się, jak w odległej krainie, zaraz obok – jak u siebie w domu, żadne miasto na świecie nie zaserwuje nam tak smakowitego koktajlu architektury. Dlatego pewnie, Nowy Jork jest jedyny w swoim rodzaju!
Loty do Nowego Jorku
najniższe ceny biletów lotniczych